Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrovolný hasičský sbor byl založen 9.června 1921 na popud pana Josefa Pavlíka. Sbor měl pro obec a její okolí neocenitelný význam při ochraně majetku všech občanů.

Zakládajícími členy sboru jsou:

Josef Birner, Jan Birner, Ondřej Fišer, Jan Fišer, Josef Felix, Josef Benda, Josef Kůstka, Jan Korba, Václav Liška, Josef Mazanec, Josef Stadher, Jan Volf, Jiří Volf a Josef Marian.

Prvním starostou se stal pan Jan Korba.

V roce 1923 byla za účelem ochrany majetku všech občanů zakoupena ruční stříkačka, která byla roku 1926 vyměněna za kombinovanou motorovou. Rovněž byla postavena hasičská zbrojnice. Na úhradu tak velkého finančního nákladu, byla provedena finanční sbírka a pořádány taneční zábavy.

Členové každým rokem přibývaly, a tak v roce 1932 bylo již ve sboru 26 činných a 20 přispívajících členů.

V roce 1936 byla svépomocí k hasičské zbrojnici přistavěna věž na sušení hadic, a téhož roku 1. března byl sbor u prvního požáru.

V období 2. světové války a hlavně po roce 1942, když německé gestapo odvleklo z naší obce 60 mužů do koncentračních táborů a z nichž se jich 32 už nikdy nevrátilo, byla citelná ráná pro obec i hasičský sbor. Tento přestal pracovat a jeho činnost se obnovila až po valné hromedě konané v hospodě U Strachotů dne 5. ledna 1946.

20. července 1947 se členové sboru v uniformách zůčastnili slavnostního odhalení památníku obětem 2. světové války. Této akce se zůčastnili i hasiči z okolních obcí.

 31. března 1951 se konala ustanovující schůze hasičské jednotky, na základě celostátního zrušení názvu Sboru dobrovolných hasičů.

V roce 1952 nám byla OMV v Horšovském Týně přidělena výkonější stříkačka z Blížejova a naše byla přesunuta do Medné. Výkonnost této stříkačky si mohli hasiči prověřit 20. srpna 1953 při požáru stohu a mlátičky a pak v roce 1974 při požáru sena na půdním prostoru nového kravína v Puclicích.

Tak jak se po 2. světové válce až do dnešní doby měnily názvy - Hasiči - Požárníci - znovu Hasiči, měnily se i jednotlivé okrsky. Hasiči museli být vždy připraveni a to k ochraně majetku obce, zemědělského družstva a všech občanů v obci.

 

 

V roce ------- se náš sbor stal i výjezdovou jednotkou sboru dobrovolných hasičů obce Puclice o posádce 17 členů. 

Náš sbor se roku 2017 rozrostl i o pár nových členů a členek, kteří se hned aktivně zapojili do dění.

Aktuální složení členů sboru

Aktuální složení členů jednotky